Warsztaty

Technika srebrowa

event
19.10
-
.
2019
schedule
11.00-17.00
place
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Zobacz na mapie >
Kup bilet
50 zł

Bilety

To warsztat dla wszystkich zainteresowanych techniką srebrową i pracą w ciemni.

Technika srebrowa
Fot.
Anita Andrzejewska

To warsztat dla wszystkich zainteresowanych techniką srebrową i pracą w ciemni.

W intensywnym programie 7 godzin warsztatu znajdują się następujące punkty:
1. Pokaz autorskich odbitek Anity Andrzejewskiej i rozmowa o estetyce w fotografii.
2. Krótkie wprowadzenie teoretyczne do trzech etapów techniki srebrowej: wyboru i naświetlenia negatywu, wywołania negatywu oraz wykonania odbitki.
3. Omówienie rodzajów papierów, wywoływaczy, powiększalników oraz procesu pozytywowego na papierze wielogradacyjnym.
4. Praca praktyczna w ciemni nad odbitkami srebrowymi, które uczestnicy wykonają z własnych wywołanych wcześniej negatywów lub udostępnionych przez prowadzącą.
5. Suszenie i retusz odbitek.

Anita Andrzejewska – absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Współpracuje z Galerią Leica w Warszawie i Gallerie Camera Obscura w Paryżu. Specjalizuje się w tradycyjnej fotografii srebrowej.vStypendystka Ministra Kultury, zdobywczyni licznych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix Vintage Photo Festival w Bydgoszczy oraz w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts.  Swoje prace wystawiała w Islandii, Japonii, Kanadzie, USA, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji. Jest autorką kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych, z których najważniejsze to: „In the Blink of an Eye” (2016; The Rencontres Internationales de la Photographie en Gaspésie, Kanada) „Niespiesznie” (2014; Leica Gallery, Warszawa), „Patrząc” (2011; Warszawa, Kraków, Łódź), „Nur-e dżan” (2009; Warszawa, Katowice, Ateny, Stambuł), „Footprints” (2007; Toruń), „Miejsca” (2004; Katowice).

Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambule, w Turynie i Genui, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie.

Prowadzi warsztaty oraz kursy fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, oraz plastyczne dla dzieci, oparte na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę. Wykorzystuje w nich swoje wieloletnie doświadczenie artystyczne, praktykę uważności i psychologię kontemplatywną wierząc, że twórcze działanie i dążenie do piękna są wrodzonymi potrzebami człowieka, które pozwalają dotrzeć do jego najgłębszego potencjału i komunikować się poza wszelkimi różnicami wiekowymi, kulturowymi czy środowiskowymi.