Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Agnieszka Piasecka „Post-Puntum”

event
07.10
-
23.10
.
2016
schedule
17.30
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

Wyróżnienie honorowe w konkursie Vintage Grand Prix 2016.

Agnieszka Piasecka „Post-Puntum”
Fot.
Agnieszka Piasecka

Praca pod tytułem Postpunctum jest zainspirowana dziewiętnastowieczną fotografią postmortem. Instalacja składa się ze zdjęć wykonanych w technice ambrotypii (wariant mokrego kolodionu) wynalezionej w 1851 roku. Projekt porusza problematykę przedstawiania indywidualnej śmierci we współczesnej kulturze wizualnej, pokazując drogę, jaką odbywają zwłoki od momentu zgonu aż do pochówku.
Fotografie zostały wykonane w zakładzie pogrzebowym. Ciała oraz ich otoczenie zostały sfotografowane w taki sposób, by mogły zachować swoją anonimowość. Dzięki temu powstał uniwersalny obraz śmierci. Wykorzystanie historycznej techniki pozwala na utworzenie uczucia bezczasu i statyczności.
Tytuł pracy nawiązuje do eseju Światło Obrazu Rolanda Barthes’a, w którym analizuje on portret Lewisa Payne’a wykonany przez Aleksandra Gardnera w 1865 roku. Jest to również fotografia kolodionowa. W trakcie egzaminowania tej fotografii autor definiuje pojęcie punctum, które stało się dla mnie punktem wyjściowym dla rozważań o fotografii i jej materialości.

Agnieszka Piasecka – urodzona 26.02.1989 w Gdyni. Absolwentka fotografii na Roehampton Universityw Londynie (2012), absolwentka studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii SztukPięknych w Gdańsku (2016) w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Wraz z Justyną Orłowską prowadzi inicjatywę Skręć w Kulturę gdzie poprzez dokumentację fotograficzną i video umożliwia upowszechnianie wydarzeń artystycznych i kulturalnych.