O festiwalu

Świat fotografii tradycyjnej to dreszcz emocji, magia tajemnicy, urok niespodzianki.

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej – Vintage Photo Festival – to cykliczne przedsięwzięcie zrodzone w 2015 roku z pasji do fotografii tradycyjnej oraz głębokiego przekonania o tym, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Pomimo wielkiej rewolucji i ewolucji w zakresie fotografii cyfrowej, możemy zauważyć powrót, czy wręcz odrodzenie tradycyjnej fotografii tak zwanej analogowej. Aparaty na klisze wracają do łask, co potwierdzają obserwacje producentów filmów fotograficznych, takich jak Kodak, który w ostatnich latach przywrócił produkcję kilku rodzajów filmów negatywowych wycofanych z rynku. Coraz młodsi twórcy swoim medium wyrazu czynią tak zwaną fotografię analogową.

Idea festiwalu oparta jest o bogate tradycje fotograficzne Bydgoszczy, gdzie jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa kulturowego stworzyliśmy prekursorski festiwal poświęcony fotografii tradycyjnej, którego mocną stroną jest nowoczesna platforma edukacyjno-animacyjna. Celem festiwalu jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie.

Vintage Photo Festival to jeden z największych festiwali fotografii analogowej na świecie, który dużą wagę przywiązuje do archiwów fotograficznych. Od 2022 roku festiwal usieciowiony jest w The Analog Photography Festival Network (APFN), międzynarodowym związku festiwali poświęconych fotografii analogowej.

Gośćmi festiwalu byli do tej pory m.in. Ewa Rubinstein, Tadeusz Rolke, Laurent Benaïm, Amy Friend, Rie Yamada, Eric Schütt, Teresa Gierzyńska, Wojciech Prażmowski, Marja Pirilä. Ponadto, prezentowaliśmy prace Maszy Iwaszincowej, Tomasza Gudzowatego, Bogdana Konopki, Tonje Bøe Birkeland i wielu innych.