Wystawa

Amy Friend „Dare Alla Luce”

event
07.10
-
21.10
.
2016
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >

Bilety

Celem mojej twórczości nie jest uchwycenie konkretnej rzeczywistości. Raczej wykorzystuję fotografię jako medium, które bada związek między tym, co widzialne a niewidzialne.

Amy Friend „Dare Alla Luce”
Fot.
Amy Friend

Pracuję nad serią zdjęć „Dare alla luce” od pewnego czasu; początkowo nawiązując do kolekcji zdjęć vintage, pozyskanych z różnych źródeł. W swoich najnowszych zdobyczach koncentrowałam się na wyszukiwaniu zdjęć portretowych. Każdy podmiot nawiązuje inną relację z aparatem; czasem spojrzenie jest bezpośrednie, innym razem podmiot wydaje się być nieobecny spojrzeniem, co oferuje inne ścieżki interpretacji tych portretów. Poprzez moją ingerencję zmieniam, a następnie ponownie fotografuję te obrazy, w wyniku czego nowo powstałe fotografie oscylują pomiędzy tym, co prezentuję ja, a tym, co zastałam w pierwotnej wersji. Główną ideą cyklu jest przedstawienie kruchości fotograficznej, która odnosi się też do kruchości i przemijania naszego życia i naszych historii. Ważną rolę pełni światło. Dzięki użyciu sprzętu fotograficznego wydobywam je na nowo, pozwalając na jego przenikanie przez otwory. Poprzez manipulacje światłem nadaję metaforyczne znaczenie fotografiom. Wszystko to pozwala na różnorodną interpretację zdjęć – czasami przeglądając fotografie, nasuwają się brutalne myśli, a niekiedy zdjęcia emanują spokojem. Przedstawienia wchodzące w skład cyklu stale się zmieniają. Opowiadają o utracie i narodzinach. Stąd tytuł „Dare alla Luce”, co po przetłumaczeniu z języka włoskiego, w odniesieniu do narodzin, oznacza „powrót do światła”. Poszczególne tytuły fotografii są znaczące. Niektóre wzięły się bezpośrednio z notatek na ich odwrocie, natomiast te pozbawione jakichkolwiek informacji z przeszłości zostały nazwane tak, aby odnosić się do niuansów fotografii jako medium i sposobu, w jaki my wchodzimy w interakcje z tymi obrazami. W czasie, kiedy rozwijam cykl, w swoich działaniach staję się bardziej świadoma. Z czasem nawet zaczęłam się utożsamiać z każdym zdjęciem i jego historią. Te fotografie są fragmentami wszystkiego i niczego.

Amy Friend studiowała na Uniwersytecie OCAD (Toronto). Podróżowała po Europie, Afryce, Kubie i Stanach Zjednoczonych. Kontynuowała studia i otrzymała dyplom Uniwersytetu York oraz Uniwersytetu Windsor w zakresie sztuk pięknych. Jest asystentem profesora na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Brock w St. Catharines w Ontario.
Fotografie Amy Friend były pokazywane na wystawach krajowych oraz zagranicznych, m.in. w paryskiej Galerii Riviere/Faiveley, Houston Center for Photography, Photoville (Nowy Jork), 555 Gallery (Boston), Onassis Cultural Center (Grecja), Pictura Gallery, GuatePhoto, Rodman Hall, St. Catharines i wielu innych.
W roku 2013, 2014 i 2015 Friend znalazła się w gronie 50 najlepszych fotografów w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Critical Mass. Projekt „Dare Alla Luce” został wydany w roku 2015.