Wystawa

Andrzej Grabowiecki „Autobiografia i inne opowiadania”

event
12.10
-
27.10
.
2018
schedule
12.00
place
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Zobacz na mapie >

Bilety

Artysta czerpie inspiracje z literatury, plastyki, życia. Jak określił kurator petersburskiej odsłony wystawy, kulturoznawca Piotr Aleksiejew: „Autor wypowiada się na temat problemów dnia codziennego poprzez »metafizyczne« martwe natury”.

Andrzej Grabowiecki „Autobiografia i inne opowiadania”
Fot.
Andrzej Grabowiecki

Andrzej Grabowiecki — artysta konceptualny, wypowiadający się zestawami zdjęć. On sam nazywa swoją sztukę fotoopowiadaniami (nowelami). Grabowiecki, pseudonim „Graba” od ponad 40 lat zajmuje się klasyczną fotografią, czarno-białą, na materiałach srebrowych. Wystawa składa się z cykli  fotografii wykonanych w klasycznym procesie mokrym. Artysta od 1976 roku jest członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Autor pasjonuje się historią fotografii. Poza klasycznymi procesami fotograficznymi Andrzej Grabowiecki zajmuje się także procesami historycznymi, jak: talbotypia (wykorzystująca papier nasycony bromkiem albo chlorkiem srebra), ambrotypia (pozwalająca uzyskać jeden unikatowy obraz w wyniku zastosowania mokrej płyty kolodionowej), dagerotypia (czyli proces, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy obraz).

Wystawa „Autobiografia i inne opowiadania” dzięki Fundacji Baltic Creative, była eksponowana w Petersburskim Nowogrodzie
Wielkim w Muzeum Carskiej Kolekcji w Puszkinie.

— kurator wystawy Marek Noniewicz