Pokaz filmowy

„Bestia”

event
03.10
-
.
2020
schedule
21.00
place
Klub Mózg
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

„Bestia”
Fot.

„Bestia” jest najstarszym i jedynym z polskiego okresu kariery zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks. Dzięki roli w „Bestii” aktorka została dostrzeżona i po zakończeniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej „Bestii” zrobił amerykańską „The Polish Dancer”. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W 2017 roku, w stulecie premiery, FINA odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K. Muzykę do tej wersji skomponował Włodek Pawlik.

Więcej na: https://fina.gov.pl/product/bestia-the-polish-dances/