Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Filippo Bardazzi „Se ne sono andati tutti. Tuscany Blues”

event
18.09
-
03.10
.
2020
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

„Se ne sono andati tutti” to podróż przez pomniejsze krajobrazy Toskanii, regionu, do którego wszyscy są przyzwyczajeni ze względu na jego piękno i harmonię. Codzienność, bogata w różnorodność i dysonans, wykracza poza tę konwencjonalną i stereotypową wizję, dobrą tylko dla nieostrożnych turystów.

Filippo Bardazzi „Se ne sono andati tutti. Tuscany Blues”
Fot.
Filippo Bardazzi

Autor całe życie spędził w Toskanii i zawsze postrzegał tę ziemię i czuł ją jako nostalgiczne miejsce. Przeważnie ten tęskny nastrój wywołują „znajome” elementy krajobrazu, które często nie nadążają za szybko zmieniającym się wiekiem. Wszystkie elementy zmieniającego się środowiska mogą jednak stracić swoje pierwotne przeznaczenie, ale nigdy nie można pozbawić ich spójności. Zawsze przetrwają jako zawieszone ślady nieużywanych losów. Artysta szukał fotografii, aby być razem intymnie i bezpośrednio, aby przełożyć na obrazy ten widok na swój własny świat. Fotografia natychmiastowa doskonale ucieleśnia obie te cechy. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane na oryginalnych filmach typu Polaroid, które można odklejać. Zastosowany film to typ 100 Paul Giambarba Blue Edition, którego produkcję przerwano w 2009 roku, wygasł w 2009 roku. Osobliwością tego filmu jest efekt końcowy, którego tonacja barwna może wahać się od ciemnoniebieskiego do purpurowego, w zależności od warunków oświetlenia i ekspozycji. Autor wybrał ten film, ponieważ chciał we wszystkich swoich ujęciach mieć zimną i melancholijną atmosferę.

Filippo Bardazzi (urodzony w 1987 w Prato, Włochy) to dziennikarz i fotograf, członek kolektywu SooS Chronicles. Jego praca koncentruje się na relacji między człowiekiem a środowiskiem, ze szczególnym zainteresowaniem wszystkimi zmianami, które dotyczą przeszłości i teraźniejszości. Jego obrazy były publikowane zarówno we włoskich, jak i międzynarodowych magazynach (Financial Times, Courrier International, Newsweek, D - La Repubblica, La Stampa, Gente) oraz były nagradzane i wystawiane na kilku festiwalach fotograficznych na całym świecie (Premio Marco Pesaresi, Rovinj Photodays, Atkins CIWEM - Londyn, Photo Kathmandu, Athens Photo Festival). Jest profesorem fotografii dokumentalnej w L.A.B.A. - Libera Accademia di Belle Artiwe Florencji we Włoszech, a w 2016 roku był jednym z założycieli Sedici, organizacji non-profit promującej kulturę wizualną i sztukę.