Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Iwona Germanek „Reminiscencje. Niebieski Chlorofil"

18.09
03.10
2020
18.00

Chlorofil jest światłoczuły. Bez światła nie utrzymałby rośliny przy życiu. Tak samo jest z fotografią. Bez światła nie byłaby w stanie karmić pamięci. Reminiscencje to projekt bazujący na cyjanotypii.

Iwona Germanek „Reminiscencje. Niebieski Chlorofil"
Fot.
Iwona Germanek

Pierwsze cztery prace w tym cyklu są rodzajem instalacji – fotografie pozyskane z albumu rodzinnego autorki cyklu przypięte do cyjanotypii na płótnie (60 × 100 cm). Opowiadają one historię życia babci artystki, która z zamiłowaniem szyła i haftowała. Wykorzystanie tkaniny wydawało się więc najbardziej właściwe. Kolejne pięć prac to cyjanotypia na papierze akwarelowym (50 × 80 cm). Autorka wspomina, jak razem z mamą przygotowywała papierowe kwiaty na Wszystkich Świętych, które zanurzała w gorącym wosku. Dom wypełniał się wtedy zapachem świecy. Powtarzając gest zapamiętany z dzieciństwa, naświetlała rośliny bezpośrednio na papierze, a następnie zalewała je woskiem. Chciała zamknąć w tej historii postać matki i babci, która zmarła krótko po narodzinach swojej córki. Pozostały po niej tylko fotografie i obrusy z pięknym haftem. Matka nigdy jej nie poznała.

Iwona Germanek jest absolwentką Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw m.in.w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.