Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Iwona Germanek „Reminiscencje. Niebieski Chlorofil”

event
18.09
-
03.10
.
2020
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

Chlorofil jest światłoczuły. Bez światła nie utrzymałby rośliny przy życiu. Tak samo jest z fotografią. Bez światła nie byłaby w stanie karmić pamięci. Reminiscencje to projekt bazujący na cyjanotypii.

Iwona Germanek „Reminiscencje. Niebieski Chlorofil”
Fot.
Iwona Germanek

Pierwsze cztery prace w tym cyklu są rodzajem instalacji – fotografie pozyskane z albumu rodzinnego autorki cyklu przypięte do cyjanotypii na płótnie (60 × 100 cm). Opowiadają one historię życia babci artystki, która z zamiłowaniem szyła i haftowała. Wykorzystanie tkaniny wydawało się więc najbardziej właściwe. Kolejne pięć prac to cyjanotypia na papierze akwarelowym (50 × 80 cm). Autorka wspomina, jak razem z mamą przygotowywała papierowe kwiaty na Wszystkich Świętych, które zanurzała w gorącym wosku. Dom wypełniał się wtedy zapachem świecy. Powtarzając gest zapamiętany z dzieciństwa, naświetlała rośliny bezpośrednio na papierze, a następnie zalewała je woskiem. Chciała zamknąć w tej historii postać matki i babci, która zmarła krótko po narodzinach swojej córki. Pozostały po niej tylko fotografie i obrusy z pięknym haftem. Matka nigdy jej nie poznała.

Iwona Germanek jest absolwentką Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw m.in.w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.