Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Joanna Chudy „Niepamięć. Tożsamość ukryta”

event
17.09
-
2.10
.
2021
schedule
18.00
place
Młyny Rothera
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Bilety

Cykl Niepamięć. Tożsamość ukryta pozwala artystce wrócić do tematu związanego z kondycją ludzką. Odwołanie do niepamięci już w tytule wskazuje na stan nienaturalny. Potraktowanie jej jako czynnika ludzkiej słabości, jako rodzaju amnezji polegającej na utracie pamięci w odniesieniu do zdarzeń, jest pretekstem do przywołania archiwalnych obrazów. Z własnej pamięci, ale nie tylko. Zderzenie tego, co przeszłe z teraźniejszością jest głównym elementem cyklu. Obraz kilku pokoleń odkrywa historię południa kraju zróżnicowanego kulturowo i społecznie, bogatego w różne tradycje i doświadczenia. Historię dość skomplikowaną, bo związaną z trudnym czasem. Praca zawiera się w kilkunastu obrazach różnej wielkości, wykonanych w technice czarno-białej, którym towarzyszy publikacja i działania multimedialne. Początek cyklu stanowi znany już obraz tkaniny. Autorka odkrywa zasłonę, przez którą wchodzi postać. Przedstawia wizerunek Podhala. Wyłania się obraz Brueglowski, namalowany na bieli śniegu. Wielowątkowy ze względu na formę, ale i treść. Niosący historię wielu ludzi, ale zatrzymujący spojrzenie widza na pojedynczej osobie – kobiecie. Ta postać przekracza drogę w jakiś sposób historycznie ważną, odkrywa swoją tożsamość, odkrywa siebie.

Joanna Chudy „Niepamięć. Tożsamość ukryta”
Fot.
Joanna Chudy

Joanna Chudy jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002), Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2009). W 2013 uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno-biały nurt fotografii klasycznej. Od 2014 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2017 w Zarządzie Okręgu Górskiego. Laureatka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz w kolekcjach prywatnych.

Wernisaż wystawy 17.09.2021 r., godz. 18:00 wstęp wolny


Wstęp na wystawę po wcześniejszym zakupieniu karnetu

20 zł normalny

10 zł ulgowy