Wystawa
Vintage Grand Prix II Miejsce
Vintage Grand Prix

Katarzyna Kryńska „Cichość serca”

event
18.09
-
03.10
.
2020
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

Na przestrzeni wielu stuleci przyjęło się, że to, co kobiece jest najczęściej łagodne, delikatne i uległe, lecz gdzieś w głębi drzemie moc, mrok i tajemnica. Udaremniane na skutek wychowania, przekonań religijnych, miejsca urodzenia, powielania zachowań wyniesionych z rodzinnego domu, nie mogły swobodnie się rozwijać. Odwołując się do doświadczeń wielu kobiet kształtowanych przez tradycję, formowanych w imię kultury i autorytetów ukazuje, jak łatwo zatracić więź z własną naturą. Bez wiedzy o sobie, z łatwością można ulec postawie, jak bierność i życie w wąskich klatkach poglądów wyznaczonych przez dogmaty religijne i silne osobowości. Lecz w tym odrętwieniu pod warstwą cudzych idei, płynie moc i potencjał poprzednich pokoleń. W symbolice ptaków autorka odnajduje ten potencjał, który nie został zniweczony. Ptaki utożsamiane z mądrością, ochroną lub niebezpieczeństwem w baśniach i wierzeniach pomagały nawiązywać kontakt z zaświatami czy zwiastowały nadchodzące zdarzenia. Poszczególnym gatunkom przypisywano różne znaczenia. Drapieżne orły, sokoły za sprawą siły, potężnych szponów i ostrego dzioba łączono z bogami, wojownikami, szamanami. Symbolizowały wolnego ducha lub nieustraszonego wodza. Sowy ze względu na swój bezszelestny lot i nocną aktywność budziły lęk i mroczne odniesienia. Wzrok przenikający ciemność przydał im zdolności wieszczych i mocy wszechwidzenia. Ciemne upierzenie i chrapliwe odgłosy kruków, wron przynosiły zapowiedzi nieszczęść, żałoby i odosobnienia. Obrazowały również wszechwiedzę i pamięć, przez co utożsamiano je z czarownicami.

Katarzyna Kryńska „Cichość serca”
Fot.
Katarzyna Kryńska

W swoim projekcie artystka łączy te skojarzenia z wizerunkami kobiet swojego rodu. Prace stanowią ważny element w poszukiwaniu własnej tożsamości. Cyjanotypowe portrety, płócienne panele i rzeźba autorstwa jej córki Zuzanny Kryńskiej tworzą otwartą przestrzeń kontaktu z jaźnią i rodzinnymi więzami. Potencjał poprzednich pokoleń i kryjąca się w nim siła staje się wsparciem – a nie obciążeniem, zasobem – a nie brakiem. Wsłuchaj się tylko w Cichość Serca.

Katarzyna Kalua Kryńska to architektka, designer i artystka fotograf, doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualny i zbiorowych m.in. w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech i USA. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej posługując się fotografią tradycyjną, technikami szlachetnymi i historycznymi. Laureatka konkursu fotograficznego 5th Annual Black & White Spider Awards w kategorii Still Life, 9th AnnualInternational Color Award oraz Julia Margaret Cameron Award. Jej prace z serii Between Two Moons w technice mokrego kolodionu zajęły pierwsze miejsce w konkursie Wet Plate CompetitionCanada. Miłośniczka fotografii analogowej i pracy z materiałami światłoczułymi.