Wystawa
Vintage Grand Prix II Miejsce
Vintage Grand Prix

Katarzyna Kryńska „Cichość serca”

18.09
03.10
2020
18.00

Na przestrzeni wielu stuleci przyjęło się, że to, co kobiece jest najczęściej łagodne, delikatne i uległe, lecz gdzieś w głębi drzemie moc, mrok i tajemnica. Udaremniane na skutek wychowania, przekonań religijnych, miejsca urodzenia, powielania zachowań wyniesionych z rodzinnego domu, nie mogły swobodnie się rozwijać. Odwołując się do doświadczeń wielu kobiet kształtowanych przez tradycję, formowanych w imię kultury i autorytetów ukazuje, jak łatwo zatracić więź z własną naturą.

Katarzyna Kryńska „Cichość serca”
Fot.
Katarzyna Kryńska

Bez wiedzy o sobie, z łatwością można ulec postawie, jak bierność i życie w wąskich klatkach poglądów wyznaczonych przez dogmaty religijne i silne osobowości. Lecz w tym odrętwieniu pod warstwą cudzych idei, płynie moc i potencjał poprzednich pokoleń. W symbolice ptaków autorka odnajduje ten potencjał, który nie został zniweczony. Ptaki utożsamiane z mądrością, ochroną lub niebezpieczeństwem w baśniach i wierzeniach pomagały nawiązywać kontakt z zaświatami czy zwiastowały nadchodzące zdarzenia. Poszczególnym gatunkom przypisywano różne znaczenia. Drapieżne orły, sokoły za sprawą siły, potężnych szponów i ostrego dzioba łączono z bogami, wojownikami, szamanami. Symbolizowały wolnego ducha lub nieustraszonego wodza. Sowy ze względu na swój bezszelestny lot i nocną aktywność budziły lęk i mroczne odniesienia. Wzrok przenikający ciemność przydał im zdolności wieszczych i mocy wszechwidzenia. Ciemne upierzenie i chrapliwe odgłosy kruków, wron przynosiły zapowiedzi nieszczęść, żałoby i odosobnienia. Obrazowały również wszechwiedzę i pamięć, przez co utożsamiano je z czarownicami.

W swoim projekcie artystka łączy te skojarzenia z wizerunkami kobiet swojego rodu. Prace stanowią ważny element w poszukiwaniu własnej tożsamości. Cyjanotypowe portrety, płócienne panele i rzeźba autorstwa jej córki Zuzanny Kryńskiej tworzą otwartą przestrzeń kontaktu z jaźnią i rodzinnymi więzami. Potencjał poprzednich pokoleń i kryjąca się w nim siła staje się wsparciem – a nie obciążeniem, zasobem – a nie brakiem. Wsłuchaj się tylko w Cichość Serca.

Katarzyna Kalua Kryńska to architektka, designer i artystka fotograf, doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualny i zbiorowych m.in. w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech i USA. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej posługując się fotografią tradycyjną, technikami szlachetnymi i historycznymi. Laureatka konkursu fotograficznego 5th Annual Black & White Spider Awards w kategorii Still Life, 9th AnnualInternational Color Award oraz Julia Margaret Cameron Award. Jej prace z serii Between Two Moons w technice mokrego kolodionu zajęły pierwsze miejsce w konkursie Wet Plate CompetitionCanada. Miłośniczka fotografii analogowej i pracy z materiałami światłoczułymi.