Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Katarzyna Michalska „Eksploracje/ Oswajanie”

event
06.10
-
22.10
.
2017
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wolny.

Bilety

Wyróżnienie honorowe w konkursie Vintage Grand Prix 2017.

Katarzyna Michalska „Eksploracje/ Oswajanie”
Fot.
Katarzyna Michalska

Tematem przewodnim projektu są eksploracje. Łączy je oswajanie przestrzeni za pomocą tego, co znane, jednoznacznie niegroźne, delikatne. Prace powstały w ciągu kilku miesięcy planowania i realizacji przeprowadzki do nowego, stałego miejsca zamieszkania.

Eksploracje przestrzeni/miejsc

Pierwsza część prac przedstawia konkretne miejsca. Z jednej strony nieznane, zniszczone, brudne, mroczne, ale jednocześnie malownicze tereny hal byłych poznańskich Zakładów Taboru Kolejowego.Z drugiej, znajomy i oswojony już widok z dotychczasowego miejsca zamieszkania, które w osobistym sensie zostanie niebawem opuszczone.

Druga część to przedstawienia roślin, które stanowią element oswajający przestrzeń, dodający ciepła i przytulności. Wykorzystane zostały krzewy i zioła zdobiące balkon obecnego mieszkania m.in.forsycja, koniczyna, tymianek, kolendra.

Eksploracje techniki/materii

Cyjanotypia najczęściej wykonywana jest na papierze. W tym projekcie jako nośnik wykorzystana została tkanina (bawełna), która jako element przestrzeni dodatkowo – przez swoją miękkość, lekkość, zwiewność – nadaje jej przytulności i sprzyja oswajaniu miejsc.

Utrwalone w nowej formie (na bawełnianych cyjanotypiach) miejsca, ich wspomnienia i rośliny, zostaną niebawem przeniesione do przyszłego domu, oswajając go tym samym.

Wszystkie prace wykonano na tkaninie i naświetlono lampą UV. Następnie zostały one sfotografowane w celu osiągnięcia wersji cyfrowej, która stanowi jedynie dokumentację projektu.W przypadku ewentualnej docelowej ekspozycji najciekawiej byłoby zaprezentować oryginalne cyjanotypie na tkaninach.