Wystawa towarzysząca

Krzysztof Gierałtowski, „Artyści Polscy”

event
13.06
-
30.11
.
2023
schedule
12.00-16.00
place
Fundacja Fotografistka
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Karnet (cały festiwal):

30 zł normalny

20 zł ulgowy

Karnet (1 dzień):

15 zł normalny

12 zł ulgowy

Dzieci do 12 r.ż.:

wstęp wolny

Bilety

Od momentu otwarcia Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy dla publiczności w 1958 roku jej wieloletni dyrektor, Andrzej Szwalbe, zachęcał artystów do wzbogacania wystroju budynku. W jego zamyśle Filharmonia miała stać się miejscem łączącym muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Dzięki jego staraniom od 1971 roku kolekcja Filharmonii Pomorskiej była uzupełniana m.in. o rzeźby, gobeliny zaprojektowane przez Tadeusza Brzozowskiego czy Józefę Wnuk, a także o obrazy i grafiki, które zyskały uznanie i doczekały się krytycznych opracowań. Jak odkryła dr Agnieszka Wysocka, współkuratorka wystawy, niewiele natomiast wiadomo o zbiorze fotografii, który również jest częścią kolekcji. W jej skład wchodzą wykonane na zamówienie Andrzeja Szwalbego wielkoformatowe czarno-białe portrety polskich artystów, którzy tworzyli dzieła dla bydgoskiej Filharmonii. Fotografie wykonane zostały w 1986 roku przez Krzysztofa Gierałtowskiego, nestora polskiej fotografii. Jak zaznacza współkuratorka wystawy, Katarzyna Gębarowska, jest to niezwykle ciekawe odkrycie, że w bydgoskich kolekcjach mamy zdjęcia tak wybitnego fotografa, który od ponad czterdziestu lat zajmuje się portretowaniem wybitnych osobistości polskiej kultury, nauki, polityki oraz inteligencji. Gierałtowski w swojej pracy kieruje się szczególną ciekawością i zainteresowaniem osobowościami portretowanych osób, co świetnie obrazują też portrety z bydgoskiej Filharmonii. Wśród portretowanych artystów, których będzie można zobaczyć na wystawie w Fundacji Fotografistka, znajdują się m.in. Jonasz Stern, Jerzy Krechowicz, Magdalena Abakanowicz czy Stefan Gierowski. Bydgoski rok Andrzeja Szwalbego oraz 70-lecie Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy stanowią doskonałą okazję, aby zaprezentować ten dotychczas niedoceniony zbiór fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego szerszej publiczności.

Krzysztof Gierałtowski, „Artyści Polscy”
Fot.

Krzysztof Bogdan Gierałtowski (ur. 10 sierpnia 1938 w Warszawie) – fotograf, od ponad 40 lat zajmuje się portretowaniem wybitnych osobistości polskiej kultury, nauki, polityki oraz inteligencji. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-1958) i Warszawie (1958-1960), a także w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-1964). Jest twórcą liczącej ponad 300 tysięcy negatywów kolekcji „Polacy, portrety współczesne”. Artysta tworzy wyjątkowe i fascynujące portrety, które dzięki spojrzeniu, mimice i grymasom odkrywają emocje i nastroje. Jego twórczość obejmuje również portrety „bez twarzy”, tajemnicze i intrygujące.

Wśród portretowanych przez Gierałtowskiego osób znaleźli się wybitni polscy artyści, m.in. Witold Lutosławski, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Kieślowski, Stanisław Lem czy Wisława Szymborska. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Gierałtowski jest członkiem ZPAF, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, członkiem i korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury, Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Kuratorki: Katarzyna Gębarowska, Agnieszka Wysocka

Produkcja: Martyna Maria Kaczmarek, Remigiusz Boruszewski

Partnerzy wystawy: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Godziny otwarcia wystawy:

Poniedziałek - Piątek; 12.00 - 16.00