Wystawa
Vintage Grand Prix Honorowe Wyróżnienie
Vintage Grand Prix

Łukasz Szamałek „Najgłębsze rzeki płyną cicho”

event
12.10
-
27.10
.
2018
schedule
18.00
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >

Bilety

Wyróżnienie honorowe w konkursie Vintage Grand Prix 2018.

Łukasz Szamałek „Najgłębsze rzeki płyną cicho”
Fot.
Łukasz Szamałek

Woda to życie. W Azji Środkowej woda oznacza również pokój. Poczynając od pokoju ducha i drobnych codziennych rytuałów, kończąc na politycznej niepewności i realnej groźbie wojny między sąsiadującymi krajami. Przez stulecia rytm życia wyznaczany był przez podróże karawan przemierzających pustkowia pomiędzy miastami i oazami. Szacunek dla wody odcisnął trwałe piętno na zwyczajach, tradycji, architekturze czy tęsknocie sentymentalnych obrazów.

Pochodząc z kraju pełnego zieleni i śródleśnych jezior, z dostępem do morza wdzierającego się coraz głębiej w ląd, który zmaga się z okresowymi powodziami, pojawia się refleksja nad respektem wobec wody jako substancji nadającej rytm życiu. Wobec ryzyka postępującego niedostatku wody Polsce, pomimo powierzchownego bogactwa, w niedalekiej przyszłości woda może stać się substancją określającą początek i koniec naszej egzystencji na zasadach, które w tej chwili traktujemy jako oczywiste.

Łukasz Szamałek (ur. 1981, Poznań) – ukończył cybernetykę ekonomiczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiował inżynierię i budownictwo na Politechnice Poznańskiej, absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2016/2017). Jest jednym z członków założycieli stowarzyszenia twórczego FOTSPOT. Fotograf dokumentalny skupiający się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Zawodowo związany z budownictwem przemysłowym. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, doc! Debuts 2017.