Wystawa

Maciej Markowicz „Przez ruchome oko Camery Obscury"

event
17.09
-
02.10
.
2021
schedule
18:00
place
Młyny Rothera
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Bilety

Technika Camery Obscura Markowicza to bezpośredni proces „światła na papierze", bez użycia kliszy czy technologii cyfrowej. Fotografie artysty są w większości pozbawione architektury i postaci ludzkich, które przywykliśmy oglądać w miejskich pejzażach. Zamiast tego sugerują pewną ożywioną energię, którą często można poczuć, ale rzadko zobaczyć. Te kolorowe papierowe negatywy reprezentują abstrakcyjne doświadczenie miejsca, rozciągają tkaninę czasu, wchłaniając obraz za obrazem, moment za momentem i przekształcają to wszystko w pojedynczą fotografię. Ze względu na naturę procesu twórczego artysty – naświetlenie wykonywane bezpośrednio na arkuszu kolorowego papieru fotograficznego, w wyniku którego powstają wielkoformatowe papierowe negatywy - każda fotografia jest jedyna w swoim rodzaju i stanowi unikatowe dzieło sztuki.

Maciej Markowicz „Przez ruchome oko Camery Obscury"
Fot.

Maciej Markowicz od 2008 roku konstruuje Camery Obscury zamieniając pomieszczenia i kontenery transportowe w kamery. W 2014 roku zbudował swój pierwszy mobilny prototyp w furgonetce. Spędził 2 lata jeżdżąc po pięciu dzielnicach Nowego Jorku fotografując metropolię z wnętrza vana. W 2017 roku zbudował swoją fotograficzna barkę i rozpoczął podróż po europejskich kanałach i rzekach, odwiedzając takie miasta jak Hamburg, Amsterdam, Antwerpia, Bruksela, czy Paryż.  Podróż do Bydgoszczy z Berlina jest kontynuacją jego projektu. To także pierwsza wizyta barki fotograficznej w Polsce. Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na dorobek artystyczny Macieja Markowicza z perspektywy 10 letniego doświadczenia pracy z papierowymi negatywami i ruchomą Kamerą Obscura, która stała się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym.

Rzeka nigdy nie przestaje płynąć, a woda łączy wszystko- kraje i ich mieszkańców. Dla Markowicza ta podróż jest metaforycznym powrotem do ojczyzny po 20 latach poszukiwania swojego miejsca w rozległym krajobrazie sztuki i fotografii artystycznej. Maciej Markowicz swoje miejsce odnalazł we wnętrzu ruchomego pojazdu Kamera Obscura, w którym mieszka i podróżuje.

Maciej Markowicz (urodzony w Nowym Sączu w 1981 roku) unowocześnił technikę Camera Obscura w swojej praktyce artystycznej, wykorzystując mobilne pojazdy z wbudowaną Camerą Obscurą, które sam stworzył. Opierając się na podstawowych zasadach fotografii: świetle i materiale światłoczułym, Markowicz fotografuje z wnętrza swojego vana lub barki.  Jego prace znajdują się w publicznych kolekcjach Francuskiego Muzeum Fotografii i Niemieckiej Kolekcji Sztuki Bundestagu oraz w wielu prywatnych kolekcjach w USA, Wielkiej Brytanii i Europie.

Wernisaż wystawy 17.09.2021 r., godz. 18:00 wstęp wolny


Wstęp na wystawę po wcześniejszym zakupieniu karnetu

20 zł normalny

10 zł ulgowy