Wystawa

Marja Pirilä „Interior/Exterior”

event
10.10
-
30.10
.
2015
schedule
18.30
place
Dom Towarowy „Jedynak”
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Bilety

W technice camera obscura ciemność, cisza i powolność zmuszają, by kontemplować świat w nowy sposób, z nowego punktu widzenia. Kiedy przestrzeń staje się „ciemnią”, tworzy magię fotografii. Wtedy czuję, że praca ze światłem jest wyjątkowa.

Marja Pirilä „Interior/Exterior”
Fot.
Marja Pirilä

Wybór metody camera obscura jako narzędzia w 1996 roku był naturalnym skutkiem wielu lat pracy z fotografią otworkową. Każda z technik jest powolna, nieprzewidywalna i zmusza do przystopowania wśród codziennej rutyny. Prezentują one wyzwanie w eksperymentowaniu i poszerzaniu konwencjonalnej fotografii.

Pomysł stworzenia projektu „Interior/Exterior” zrodził się nocą w 1996 roku po zobaczeniu w magazynie kilku czarno-białych zdjęć autorstwa Abelarda Morela. W pomieszczeniu przeobrażonym w camera obscura mogę uchwycić obraz osoby, w tym samym czasie jej pokoju i widoku za oknem — cóż za wszechogarniająca metoda do sfotografowania czyjegoś środowiska! Oryginalny pomysł wkrótce rozwinął się w nowym kierunku. Zdjęcia zaczęły przekazywać nie tylko ludzkie otoczenie, ale także stanowić podróż w „mentalne pejzaże”: odbicia wspomnień, myśli, obaw i marzeń. Praca nad tą serią była dla mnie jak tworzenie fotografii do rodzinnego albumu: odwiedzaniem ludzi i samej siebie. Aby zrobić zdjęcia, przekształcam pokoje w camera obscura, zasłaniając okna zaciemnionym plastikiem i umieszczając na szczycie, w wyciętym otworze prosty, wypukły obiektyw. Wtedy widok zza okna odbijał się do góry nogami w pokoju, tworząc magiczną przestrzeń. Osoba umieszczona wewnątrz tej przestrzeni była później fotografowana przeze mnie konwencjonalnym aparatem.  „Interior/Exterior” jest moim obszernym i długo trwającym projektem osiągniętym metodą camera obscura, Jak dotąd pracowałam nad nim w Finlandii, Norwegii, Włoszech oraz Francji. Praca wciąż trwa.

Marja Pirilä - urodzona w 1957 roku w Rovaniemi, w Finlandii, w pobliżu koła podbiegunowego. W roku 1986 ukończyła studia Jako artysta fotograf na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach, oraz Jako Master of Science na Autorka kil Uniwersytecie w Helsinkach na wydziale zoologii ekologicznej. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Finlandii, jak i za granicą. Jej prace znajdują się zarówno w prywatnych jak i publicznych kolekcjach dzieł sztuki. Uhonorowana The Finnish State Award for Photography w roku 2000.