Koncert

Monika Borzym

event
18.09
-
.
2020
schedule
20.00
place
Hotel Pod Orłem
Zobacz na mapie >
Kup bilet
Wejście z zaproszeniem.

Bilety

Monika Borzym to charyzmatyczna wokalistka urodzona w Warszawie w 1990 r. Wydała cztery solowe płyty. Szkołę muzyczną w klasie fortepianu ukończyła z wyróżnieniem, następnie rozpoczęła naukę wokalistyki jazzowej w słynnej szkole przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Podróż za ocean i nauka w John Hersey High School potwierdziła, że jej drogą jest śpiewanie jazzu. Za namową przyjaciół i nauczycieli brała udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i ważne doświadczenia zawodowe.Przełomowym momentem w jej edukacji było otrzymanie stypendium w University of Miami Frost School of Music w 2008 roku. Dwa lata później otrzymała kolejne stypendium w LA Music Academy, gdzie studiowała pod okiem wybitnych artystów jak Tierney Sutton (8 nominacji do Grammy) i Dorian Holley (Michael Jackson, The Tonight Show).Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od występu w Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku, gdzie została zaproszona przez Michała Urbaniaka. Miała wtedy 19 lat. Jej brawurowy występ porwał publiczność, wtedy też zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy (Sony Music).Jej debiutancka płyta „Girl Talk” nagrana w Nowym Jorku i wyprodukowana przez Matta Piersona, zagrana przez wymarzonych przez 20-letnią wtedy Monikę muzyków- czterokrotny zdobywca Grammy- Gil Goldstein, Aaron Parks, Eric Harland, Larry Grenadier… błyskawicznie pokryła się platyną.W 2013 ukazała się „My Place” składającą się autorskich utworów skomponowanych wspólnie z przyjacielem, pianistą Mariuszem Obijalskim. Płytę po raz kolejny produkował Matt Pierson, a zaproszenie do współpracy przyjęli John Scofield, Chris Potter, Randy Brecker, Larry Campbell, Kenny Wollesen i Tony Scherr, Płyta uzyskała status platynowej.

Monika Borzym
Fot.

„Back to the Garden” (AGORA, 2016) zawiera interpretacje wczesnych kompozycji kultowej kanadyjskiej artystki- Joni Mitchell. To ulubiona płyta Moniki, na której zagrali: kalifornijczyk Mitchell Long (Melody Gardot, Waltemar Bastos), Robert Kubiszyn (Anna Maria Jopek, Gregoire Maret), Michał Bryndal (Voo Voo) i altowiolista Michał Zaborski (Atom String Quartet).

Kilka miesięcy później Monika została zaproszona przez Muzeum Powstania Warszawskiego do stworzenia płyty inspirowanej twórczością poetki Anny Świrszczyńskiej. Do wierszy niezwykle mocnych, dotykających tematyki Powstania, kobiecości, cielesności i ludzkiej siły kompozycje stworzył Mariusz Obijalski. Na płycie wystąpili m.in. John Scofield, Sebastian Studnitzky i Robert Kubiszyn.

Monika jest otwarta na różne gatunki muzyczne. Często występuje gościnnie z różnymi artystami. Śpiewała na kilku płytach Tego Typa Mesa, zaśpiewała na płycie „Wasowski odnaleziony” pod kierownictwem muzycznym K. Herdzina. Bierze udział w projekcie Albo Inaczej wytwórni Alkopoligamia. Pisze piosenki dla innych artystów. Studiuje psychoseksuologię, co obok muzyki stało się jej ogromną pasją i życiowym wyzwaniem.

W marcu 2018 roku odbył się koncert premierowy jej nowego projektu Radioheadycznie zaaranżowanego przez Nikolę Kołodziejczyka, wypełniając dwukrotnie Teatr Syrena. Trwają przygotowania do wydania albumu z tym materiałem.