Warsztaty

Pracownia portretu

event
8.10
-
9.10
.
2016
schedule
10:00-16:00

Bilety

Pozostając z osobą portretowaną sam na sam, niezależnie czy jest to krótka chwila, czy kilkugodzinne spotkanie, najważniejsze dla mnie jest przebywanie z drugim człowiekiem i energia płynąca między nami. Twarz portretowanej osoby cały czas, niezmiennie od wielu lat, jest dla mnie misternie uknutą zagadką z wieloma niewiadomymi. Nieskończonym i nieokreślonym zbiorem cech i prawd na niej wypisanych.

Pracownia portretu
Fot.
Filip Ćwik


Wiedza osoby portretowanej na swój temat często rozmija się z obrazem uzyskanym na sesji portretowej. Wyciągnięty ze swojej kapsuły bezpieczeństwa, odarty z własnych wyobrażeń bohater zdjęcia bardzo często zaskoczony jest efektem końcowym.
Zależnie od osoby, spotkania i czasu, wspólnie wyciągamy na powierzchnię tożsamość. Bohater fotografii ofiarowuje mi swój portret.

Uczestnicy warsztatów będą pracować na aparatach natychmiastowych Fujifilm Instax.

Filip Ćwik – członek agencji Napo Images i Fundacji Napo. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 został nagrodzony w prestiżowym konkursie WORLD PRESS PHOTO. Od 2001 do 2013 pracował jako fotograf w tygodniku „Newsweek Polska”, dla którego zrealizował ponad 70 okładek, ok. 60 reportaży z całego świata oraz niezliczoną ilość portretów. Publikuje w takich tytułach jak „Le Monde”, „Das Magazine”, „International Herald Tribune”, „Newsweek”,  „L’Espresso”, „Days Japan”, „Guardian”, „The Times”. W latach 2010-2012 prowadził również zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Sponsorem warsztatów jest Instax Poland.