Wystawa

Joanna Skowrońska "Recycled Arts and Thoughts"

event
27.09
-
09.10
.
2022
schedule
18.00
place
Studio Anna Ajtner
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Bilety

Projekt jest filozoficznym przedstawieniem procesów jakie zachodzą w każdym człowieku na przestrzeni życia. Nazywam je “recyklingiem”, a obrazuję poprzez fotografie lasu i portrety wykonane wśród przyrody, w ponadprzeciętnej tonacji kolorystycznej. Postanowiłam użyć fotografii wykonanych na przestrzeni lat i gotowych prac wystawowych, które z różnych względów nie miały być nigdy więcej przeze mnie wykorzystane. W ten sposób przetwarzam materiał powstały dawniej, wykorzystuję gotowe materiały, dokonuję dosłownego “recyklingu” własnej twórczości. Wszystkie fotografie były wykonane analogowo, na negatywach małego i średniego formatu. W poszukiwaniach wykorzystałam kolor, który jest nowym narzędziem w moim języku artystycznym. Czarno-białe fotografie poddaję ręcznej koloryzacji z wykorzystaniem akwareli. Niektóre fotografie naświetlone na kolorowych negatywach poddaję cyfrowej manipulacji kolorystycznej, żeby następnie, w ręcznym procesie, uzyskać ponadnaturalny, wyśniony i poetycki efekt. Moje motywacje do stworzenia tego projektu są przede wszystkim społeczno-emocjonalne. Fotografia zawsze była dla mnie drogą do porozumienia z drugim człowiekiem. Od lat traktuję sztukę jako zapis własnych doświadczeń i zmian. Zapisuję myśli, tworzę fotografie w oparciu o własną historię. Dopełnieniem projektu jest muzyczny “recykling” romantycznych pieśni. Język muzyczny Fryderyka Chopina oraz Mieczysława Karłowicza poddaję własnej interpretacji. Dokonując wyboru pieśni kierowałam się emocjami, jakie wywołały we mnie testy słowne i muzyczne. Wiersze Stefana Witwickiego i Józefa Waśniewskiego z wybranych utworów można znaleźć zapisane ołówkiem na fotografiach. Stanowią one rozwinięcie i warstwę słowną owego “recyklingu” osobowości, ciała i duszy ludzkiej.

Joanna Skowrońska "Recycled Arts and Thoughts"
Fot.

Joanna Skowrońska - fotografka, wokalistka, edukatorka, magister sztuki w specjalności Prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Studiowała również Teorię Muzyki. Ukończyła z wyróżnieniem Bydgoską Akademię Fotografii Master w pracowni Fotografii Kreacyjnej i Technik XIX wieku. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014) oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2019). Jej prace były publikowane w austriackim miesięczniku Eye-Photo Magazine (sierpień 2019) oraz albumie fotografii lo-fi “Pięć minut stąd” (kwiecień 2013). Jej seria podwójnych ekspozycji pt. “Relacje” była prezentowana na indywidualnych wystawach w Bydgoszczy (marzec 2019) oraz w Poznaniu (lipiec 2019). W swoich czarno-białych fotografiach analogowych w centrum stawia środowisko naturalne oraz człowieka z jego emocjami i stanem ducha. W twórczości wykorzystuje również akwalere, dzięki którym nadaje pracom poetycki i baśniowy charakter. Wokalnie łączy interpretacje dawnych pieśni z analogowym brzmieniem instrumentów oraz czarno-białymi animacjami. Prowadzi warsztaty muzyczne z zakresu kształcenia słuchu, teorii muzyki i emisji głosu.

Przestrzeń będzie dostępna od wtorku do soboty od godz. 16.00 do 19.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (Marek Noniewicz - kurator wystawy 602848254 lub Anna Ajtner 695604106)

Za udostępnienie przestrzeni dziękujemy firmie POLVIT Leszek Piekut.