Wystawa

„Simona Kossak w obiektywie Lecha Wilczka i Macieja Musiała”

event
15.09
-
24.09
.
2023
schedule
20.00
Kup bilet

Wernisaż:

wstęp wolny

Karnet (cały festiwal):

30 zł normalny

20 zł ulgowy

Karnet (1 dzień):

15 zł normalny

12 zł ulgowy

Dzieci do 12 r.ż.:

wstęp wolny

Bilety

Wystawa „Simona Kossak w obiektywie Lecha Wilczka i Macieja Musiała” jest hołdem dla wybitnej osobowości, która poświęciła swoje życie ochronie przyrody i ukazuje jej intymny związek z naturą uchwycony obiektywem dwóch uzdolnionych fotografów; Macieja Musiała i Lecha Wilczka („Zoopsychologia”).

„Simona Kossak w obiektywie Lecha Wilczka i Macieja Musiała”
Fot.

Simona Kossak (1943-2007)

Biolożka, profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych. Simona była również postacią wyjątkową. Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej - ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była wręcz uważana za czarownicę.

Lech Wilczek (1930-2018)

Autor książek i albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej, miłośnik i obserwator przyrody.

„Zoopsychologia” to wystawa zdjęć Lecha Wilczka, który przez dekady fotografował Simonę Kossak w ich wspólnym domu – leśniczówce Dziedzince w Puszczy Białowieskiej. Fotografie dokumentują codzienność pary pośród zwierząt – to intymny, wrażliwy i pełen humoru zapis życia blisko natury. Na zdjęciach widać miłość w jej różnych wymiarach. Z jednej strony widzimy uczucie Lecha do Simony, ale także jej ogromną miłość do zwierząt. Kadry wypełniają stworzenia, które stały się ich towarzyszami – dzik, pies, kruk, sarny, sowa czy łosie. Kossak całe swoje życie poświęciła ochronie przyrody, a jej wizja jest obecnie uważana za prekursorską i pozostaje ponadczasowa.

Maciej Musiał (1946-2000)

Fotoreporter, autor wielu zdjęć na okładkach czasopism, specjalista od reprodukcji obrazów polskich artystów.

Godziny otwarcia wystawy:

Poniedziałek - Piątek; 12.00 - 18.00

Sobota - Niedziela; 10.00 - 20.00