Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem

event
18.09
-
.
schedule
15.00
place
Młyny Rothera
Zobacz na mapie >

Bilety

Spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem wokół wystawy i książki „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił" poprowadzi Małgorzata Czyńska

Spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem
Fot.
Chris Niedenthal


Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006),  “In Your Face” (Edition Fototapeta 2011).  i “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011r ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy). Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, “PracujeMY”, „Listy do Syna”).

https://chrisniedenthal.com/pl/about

Małgorzata Czyńska- pisarka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Harem Metafizyczny. Kobiety Witkacego. Dom polski. Meblościanka z pikasami, Berezowska. Nagość dla wszystkich oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem Moje Królestwo. Współautorka książki Kobiety Fotonu, Zawód: fotografistka. Laureatka Nagrody Literackiej Juliusz za książkę Kobro. Skok w przestrzeń.