Warsztaty

Fotograficzna technika gumy

event
16.10
-
.
2016
schedule
10.00

Bilety

Zapraszam na jednodniowe warsztaty fotograficzne, które mają na celu wykonanie obrazu jedną z najstarszych technik znanych fotografii. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do miłośników fotografii niekonwencjonalnej, tych z zacięciem artystycznym. Do uczniów i studentów szkół plastycznych. Także do wytrawnych artystów, którzy szukają nowego środka wyrazu.

Fotograficzna technika gumy
Fot.

Guma – szlachetna technika fotograficzna.

Guma chromianowa charakteryzuje się piękną plastyką obrazu, dużym zakresem tonalnym, swobodą w wyborze barwy i nasycenia, możliwością swobodnego ingerowania w obraz. Dobrze wykonane gumy na pozór bliższe są malarstwu niż fotografii. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy będę samodzielnie przygotowywać miksturę, pokryją nią papier, naświetlą, a na koniec wywołają i utrwalą. Technika gumy jest bardzo kapryśna, więc uczestnictwo w warsztatach pozwoli na uchwycenie wielu niuansów praktycznych, którymi podzielę się z uczestnikami.

Jarosław Majewski – multi artysta, rzemieślnik. Kontrabasista sceny awangardowo-jazzowej, fotograf, a obecnie również właściciel stolarni na bydgoskim Londynku. Fotografowaniem zajmuje się od 1993 roku. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji i albumów na zamówienie instytucji samorządowych i firm prywatnych. W 1998 roku zainicjował powstanie koła fotograficznego przy Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy i prowadził tam zajęcia z młodzieżą. Pracował jako fotoreporter w Ilustrowanym Kurierze Polskim – 1999/2000, a także w rzeszowskich Super Nowościach- 2000/2001. Później otworzył studio portretowe z nastawieniem na tzw. klientów z ulicy. Był wielokrotnym uczestnikiem Przeglądów Bydgoskiej Fotografii organizowanych przez BWA w Bydgoszczy. Indywidualna wystawa w klubie Mózg w Bydgoszczy. Obecnie nie fotografuje profesjonalnie z uwagi na świadomą rezygnację z techniki cyfrowej. Pasjonuje się dawnymi metodami pozyskiwania pozytywów i technikami szlachetnymi. Praktykuje metodą gumy dwuchromianowej i bromu.