Znamy już wyniki Vintage Grand Prix 2021!

Jury spośród 110 zgłoszeń nadesłanych z 16 krajów nagrodziło 7 artystów.

Zwyciężczynią konkursu jest Nahid Rezashateri za projekt pt. „The Wind Will Carry Us”. Cykl łączy fotografię analogową i archiwalną z elementami grafiki i kolażu o motywach roślinnych. Prace są hołdem dla grupy artystycznej, z którą w młodzieńczych latach związana była artystka. W ten sposób Nahid podróżuje wstecz we wspomnieniach, odtwarza fabułę, twarze, przestrzeń oraz chwile, które z czasem przybrały w jej myślach nową formę, stały się odległe. Tytułowy „wiatr” to dla niej symbol dorastania i nieustannych zmian, które pojawiały się w jej życiu.

Drugie miejsce zajęła Ewa Pawlus i jej „Pamięć”, czyli cykl ośmiu czarno-białych fotografii wykonanych w technice tradycyjnej. Artystka poprzez eksperymenty, manipulację obrazem i światłem oraz celową degradację materiału światłoczułego stara się odtworzyć sposób w jaki funkcjonuje ludzka pamięć. Wskazuje również na luki pamięciowe, idealizację oraz fragmentaryczność naszej pamięci.

Trzecie miejsce otrzymała Diana Pankova za projekt pt. „Tapestries of Reality”. Cykl zrealizowany został kamerami otworkowymi, wykonanymi z puszek po napojach. Artystka wywołała zdjęcia na papierze fotograficznym, który tkała ręcznie. Prace pokazują, że piękno i autentyczne emocje mogą być uwiecznione za pomocą najprostszych narzędzi. Wymaga to szczerego poświęcenia, cierpliwości oraz uwagi dla całego procesu tworzenia.

Wyróżnienia honorowe otrzymali:


- Giuseppe Sannino za projekt, pt. „Reminiscence”, który wykonał  przy użyciu filmu 35 mm oraz w procesie mokrej płyty kolodionowej. Cykl prac podkreśla dwoistość wizji, podział rodziny oraz rozdwojenie narodowości. Zestawia także przeszłość z teraźniejszością, ukazując podobieństwa zachodzące między fotografią wykonaną przez artystę a fotografią archiwalną jego rodziny.


- Basia Budniak za „Czarne serce” wykonane w technice solarigrafii. Artystka odnosi się bezpośrednio do żywiołu Słońca. Światło-czułość ukrytego materiału w środku każdej puszki to symbol procesu jaki w nas zachodzi- nieustannych zmian oraz niepewności. Powstałe obrazy, nieutrwalone przez cały czas ulegają przeobrażeniu. Cykl jest fotodokumentacją tego procesu.


- Joanna Chudy za cykl „Niepamięć. Tożsamość ukryta” wykonanej w technice czarno-białej, któremu towarzyszy publikacja oraz działanie multimedialne. Tytuł nawiązuje do utraty pamięci w odniesieniu do zdarzeń i jest pretekstem do przywołania archiwalnych obrazów. Skupia się na pojedynczej osobie-kobiecie, która odkrywa historię swojej tożsamości, odkrywa siebie.


- Magdalena Warzecha za „Intymność natury” wykonanej w technice heliograwiury. To cykl fotografii roślin w różnych fazach wzrostu. Kwitnące, zasychające lub obumierające ujęte w abstrakcyjne formy. Wykorzystanie tej techniki jest ucieczką od digitalizacji obecnego świata i powrotem do historycznego powielenia fotografii skupionej na jej wartościach formalnych.

Zwycięzcom gratulujemy!