Warsztaty

Podstawy konserwacji prewencyjnej i digitalizacji fotografii

event
15.10
-
.
2016
schedule
14:00-16:00
Kup bilet
25 zł

Bilety

Tematyka warsztatów dotyczyć będzie szeroko rozumianej pracy z archiwum fotograficznym. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące bezpiecznego przechowywania archiwum fotograficznego, sposobów przepakowywania materiałów archiwalnych, rodzajów opakowań, obwolut, papierów bezpiecznych dla archiwaliów. Ważnym elementem warsztatów będzie również digitalizacja – jak dobrać skaner, jak skanować, formaty plików, jak przechowywać pliki.

Podstawy konserwacji prewencyjnej i digitalizacji fotografii
Fot.

Maciej Turczyniak –  urodzony w roku 1980.  Od 2009 kieruje w Fundacji Archeologia Fotografii działem digitalizacji. Jego  doświadczenie obejmuje skanowanie materiałów fotograficznych na różnych podłożach, cyfrową obróbkę zdjęć, w tym zaawansowany retusz i rekonstrukcję skanów. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu digitalizacji organizowanych przez takie instytucje jak NAC czy NINA. Odpowiedzialny za skanowanie w ramach prowadzonych dotychczas przez Fundację projektów, również międzynarodowych, współpracował też m.in. z Ogrodem Botanicznym i Fundacją Bęc Zmiana.

Współorganizatorem warsztatów jest Fundacja Archeologia Fotografii, powstała w sierpniu 2008 w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Jej celem jest upublicznianie ich spuścizn, inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie opracowywanych archiwów. Swoją misję Fundacja realizuje m.in. poprzez digitalizację i udostępnienie on-line w bazie danych, archiwizację, zabezpieczanie negatywów, pozytywów i dokumentów po polskich fotografach, wypracowywanie standardów archiwizacji fotografii, organizowanie wystaw, publikacje, warsztaty. Wśród artystów, których archiwa opracowywane są przez Fundację, znajdują się Zbigniew Dłubak, Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa, Wojciech Zamecznik, Tadeusz Sumiński, Mariusz Hermanowicz.